Zamienniki jajek | Czym możemy zastąpić jajka w wypiekach

Czasem zdarza się tak, że w domu zabraknie nam jajek, a bardzo chcielibyśmy upiec jakieś ciasto. Może też się zdarzyć, że chcemy zostać weganinem bo po prostu leży nam sercu los małych kurek.

Aby zastępować jajka odpowiednikami, to musimy zacząć od określenia tego w jakim daniu zastępować będziemy jajka. Z reguły dodawane są one z uwagi na smak oraz nadawanie specyficznych własności fizycznych. Dla przykładu; jajka w biszkopcie są po to, aby był on puszysty. W pancakach są po to, aby nadać specyficznego smaku.

Jajka zastąpimy: 

  • bananami (1 banan = 1 jajko),
  • mąką ziemniaczaną (2 łyżki mąki i 2 łyżki wody= 1 jajko),
  • sodą oczyszczoną,
  • dynią (0,5 szklanki przecieru = 1 jajko),
  • jogurtem (0,5 szklanki = 1 jajko),
  • jabłkami (0,5 szklanki przecieru = 1 jajko),
  • rodzynkami, śliwkami, daktylami,
  • nasionami lnu (2 płaskie łyżki zalane 40 ml ciepłej wody = 1 jajko),
Zdolny kucharz na pewno znajdzie jeszcze kilkanaście innych zamienników, ale to są takie podstawy, które być może macie w swoich kuchniach.

Naleśniki bez jajek

Weźmy dla przykładu potrawę która utrzymuje swoją formę właśnie za pomocą jajek. Jeśli pominiemy je w przepisie i nie dodamy nic innego, to wyjdzie nam rwąca się, gumowata paćka, z której tylko pies się ucieszy. Ale jeśli jajka zastąpimy np: mąką kukurydzianą lub ziemniaczaną to staną się one bardziej kruche. A jeśli dodamy przecier z nasion lnu, to naleśniki będą fajnie sprężyste, ale już nie takie cienkie jak pergamin.

Biszkopt

Chyba każdy w swoim życiu go jadł, swoje specyficzne właściwości nabywa właśnie za pomocą jajek, a dokładniej białek z jajka. Biszkopt(powinnam nazwać go raczej produktem biszkopto- podobnym) choć jest trudnym ciastem to możemy upiec go na posiłkując się proszkiem do pieczenia, sodą oczyszczoną oraz octem. Oczywiście smak będzie inny, ale sama konsystencja pozostanie taka sama. 

Muffiny

Do tych idealnie nada się pasta dyniowa. Dzięki niej muffiny będą sprężyste i wyjątkowo smaczne. Do ciasta można dodać też trochę mąki kukurydzianej co zmieni strukturę ciasta pozwalając mu się trochę napowietrzyć. 


Większość przepisów możemy sami dowolnie modyfikować, możemy zastępować jajka kilkoma różnymi odpowiednikami, co sprawi, że osiągniemy zupełnie nowy smak. Musimy pamiętać tylko o zachowaniu umiaru, aby później nasze dania nie smakowały mydłem, a jest to możliwe jeśli przesadzimy z ilością sody oczyszczonej. Jeżeli przedobrzymy z mokrymi i ciężkimi zamiennikami to mamy szansę upiec zakalec lub wyjątkowo smaczną tartę- to akurat zależy od punktu widzenia. Jednym słowem umiar i wujek google, który na pewno Wam doradzi. Tymczasem ja uciekam wcinać mydlane ciasteczka :)

Wybrane dla Ciebie

instagram @testownisko